Międzynarodowa e-Konferencja Naukowo-Metodyczna pt.: „Prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego”, która odbędzie się 21 i 22 października b.r., z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams, to kolejne wydarzenie z cyklu „Wokół praw dziecka”, które Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje wspólnie z Polskim Komitetem Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Idea organizacji konferencji zrodziła się podczas międzynarodowego spotkania z okazji 30-lecia Konwencji Praw Dziecka, jakie odbyło się w 2020 roku w Warszawie.

OMEP – Światowa Organizacja Wychowania Przedszkolnego, działa w celu stworzenia świata, w którym szanuje się prawa wszystkich dzieci do zdrowego i szczęśliwego życia. Organizacja uznaje edukację za fundamentalne prawo i narzędzie zabezpieczenia pozostałych praw dzieci i w związku z tym działa, by państwa i społeczeństwa wypełniały swe zobowiązania w zakresie zapewnienia sprawiedliwego i powszechnego dostępu dzieci do wysokiej jakości edukacji. Idee kluczowej roli edukacji dla jakości życia i rozwoju w całym świecie są podzielane przez świat nauki, stąd partnerstwo Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a konkretnie, Zakładu Podstaw Wychowania i Opieki z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, w organizacji tego cyklicznego wydarzenia.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu skierowaliśmy do wszystkich osób, które czują się odpowiedzialne za jakość rozwoju dzieci oraz tych, które posiadają gotowość podzielenia się zainteresowaniami oraz doświadczeniami w tym zakresie. Mamy nadzieję na międzynarodową wymianę dobrych praktyk, konstruktywnych i twórczych idei, refleksji naukowej, wyników badań, które przyczynią się do zwiększenia świadomości profesjonalnej uczestników konferencji w służbie dzieciom.

Konferencję zaplanowaliśmy na dwa dni i zdecydowaliśmy, by w jej pierwszym dniu stworzyć okazję do wysłuchania prelekcji i prezentacji przedstawicieli środowisk akademickich, jak i nauczycielskich ze świata. Zaproszeni goście będą między innymi z: USA, Włoch, Islandii, Szwecji i Cypru. Obrady plenarne będą przebiegały w języku angielskim. W drugim zaś dniu konferencji naukowcy z Polski oraz członkowie Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego będą prezentowali rozwiązania w zakresie organizacji odpoczynku i czasu wolnego dzieciom. W tym dniu konferencja będzie odbywała się w języku polskim.

Z radością oczekujemy spotkania uczestników konferencji podczas obrad, w pełni przekonani, że to spotkanie przyniesie nie tylko naukową i społeczną satysfakcję uczestników wydarzenia, ale także upowszechni najlepsze idee i rozwiązania w szeroko pojętej pracy z dziećmi i na rzecz dzieci.